Волочиськ
 

           
           
каталог сайтів bigmir)net TOP 100
 
Посилання

    

    

    

    

    Автор: Сушко Наталія Василівна

Орієнтовна система роботи з правового виховання для дітей старшого дошкільного віку, де визначено освітні лінії Базового Компоненту, завдання роботи з дітьми та приблизну тематику різноманітних форм роботи. Це можуть бути заняття, бесіди, свята та розваги.

1. Освітні лінія: «Особистість дитини»
Завдання:

Познайомити дітей з їхнім правом на особисте життя, свободу, ім’я, недоторканість; пояснити, що прізвище та по батькові вказують на належність до роду, своєї сім’ї. Виробити правило: Ніхто не має права ображати та переслідувати іншого.

Вчити розуміти цінність здоров’я, його значення для повноцінної життєдіяльності; диференціювати поняття «безпечне» і «небезпечне». Оволодіти засобами пізнання самого себе та стану здоров’я. Вчити допомагати собі при захворюванні; знати про право на медичну допомогу та турботу дорослих про здоров’я дітей.  Дати уявлення про існування внутрішнього світу, орієнтуватися в основних емоціях і почуттях, диференціювати добро і зло. Вчити оперувати займенником «Я», вирізняти себе з-поміж інших.

Приблизна тематика форм роботи:

Заняття: «Я», «Моє ім’я», «Мій день народження», «Право на життя», «Лікарські рослини», «Про здоров’я треба знати, про здоров’я треба дбати», «Як люди турбуються про своє здоров’я навесні», «Опора та двигуни нашого організму», «Серце я своє бережу, сам собі допоможу», «Безпечна поведінка в навколишньому світі», «Бережи здоров’я змолоду», «Про розпорядок дня», «Незвичайна рідина», «Дещо про інфекційні хвороби», «Хочеш бути здоровим – загартовуйся», «Чарівний фітобар», «Як запобігти простуді», «У мене захворіло горло», «Харчування – основа життя». Складання оповідання «Як вода допомогла мені стати здоровим»; «Здоров’ю дитини – зелене світло». Художня праця: «Виготовлення паспорта дитини», «Листи дітям, які захворіли», малювання символу – знака свого імені. Ігри: «Назви ласкаво друга», «Назви мене повним ім’ям», «Хто покликав?». Складання казки дітьми: «Як сніговики собі імена вибирали».

2. Освітні лінія: «Дитина в соціумі»
Завдання:

Допомогти дітям усвідомити зміст поняття «сім’я», «родина», «сімейні традиції». Сформувати елементарні знання про родину, як частку суспільства. Познайомити з правом мати родину, з правом на любов та турботу батьків. Формувати у дітей уяву про родину, як про людей, які живуть разом, люблять одне одного та турбуються про близьких; про норми та правила сімейного співжиття, обов’язки кожного члена сім’ї, місце дитини в соціальному середовищі. Вчити вирізняти знайомих людей з-поміж інших. Орієнтуватися в тому, що кожна країна має свою територію, де проживають люди з різним кольором шкіри, волосся, розрізом очей; вони мають свою культуру, звичаї, мову. Виховувати повагу до людей різних національностей.

Приблизна тематика форм роботи:

Заняття: «Сім’я. Родина», «Склад родини», «Моя домівка», «Права та обов’язки дитини в сім’ї», «Як я турбуюся про своїх близьких», «Турбота дорослих про дітей»,  «Свято сім’ї», «Тато, мама та я – дружна сім’я», «Ми такі різні», «Ми – діти світу», «Нема без кореня рослини, а нас, людей, без Батьківщини», «Мова наших предків», «Права дітей у різних країнах», «Як живуть діти в різних країнах». Бесіда-роздум «Що таке національність?», «Хто і як про нас турбується?». Розгляд глобусу та фотокарток дітей різних національностей. Гра «Розсели людей по планеті». Виготовлення дерева родоводу.

3. Освітні лінія: «Дитина у природному довкіллі»
Завдання:

Дати загальне уявлення про життя людей на планеті Земля, елементарні знання про її природу, природні явища та сезонні зміни. Розуміти значення природи в житті людей, взаємозв’язок природного довкілля з життєдіяльністю людини. Вчити знаходити цікаві особливості явищ природи поєднання кольорів, форм, звуків, милуватися ними. Розуміти необхідність природоохоронної діяльності, брати участь у збереженні природи рідного краю.  Усвідомити себе частиною великого світу природи; розуміти залежність власного здоров’я, настрою, активності від стану природи. Створити сприятливі умови для становлення у дошкільника компетенції у сфері життєдіяльності, сформувати зачатки екологічної культури, наукового світобачення та екологічно-доцільної поведінки. Виховувати любов та дбайливе ставлення до природного довкілля.

Приблизна тематика форм роботи:

Дослідницька робота з живою та неживою природою. Складання колекції неживої природи: «Любимо природу», «Таємниці довкілля та екології», «Охорона природи. Червона книга», «Ми друзі природи». Вплив навколишнього середовища на життєдіяльність рослин «Станемо захисниками природи», «Ми – діти Землі», «Природа планети Земля», «Вода мандрівниця», «Люби все живе», «Брати наші менші», «Наша галактика», «Зелений патруль», «Екологія і дошкільня», «Люби природу не для себе, люби для неї», «Від зеленого світу – наснага», «Людина і навколишній світ», «Чи здатен я бачити проблеми у природі?», «Що означає «Не нашкодь»?», «Моя участь у екологічній діяльності», «Вирощування «ліків» на підвіконні». Малювання екологічних знаків та плакатів «Життя людини – найвища цінність». Читання екологічних казок та оповідань.

4. Освітні лінія: «Дитина у світі культури»
Завдання:

Вчити дітей виявляти інтерес до предметного світу, оперувати поняттям «житло»,  розуміти роль житла та предметів побуту в житті людини; орієнтуватися у предметному довкіллі за межами житла (вулиці, будівлі спеціального призначення, транспорт). Ознайомити з правом на житло та освіту. Допомогти дитині усвідомити, що навколишній предметний світ – рукотворний, створений для задоволення потреб людини та завдяки людській праці; розширити знання про виробництво різних предметів вжитку, технічних приладів, засобів пересування, продуктів харчування; різноманітність професій. Знайомити дітей зі світом мистецтва, вчити сприймати його як результат творчої діяльності людини. Виявляти інтерес до українських мистецьких традицій, фольклору, мистецьких творів художників, композиторів, поетів, письменників. Виховувати вміння емоційно-ціннісно ставитися до мистецтва.

Приблизна тематика форм роботи:

Заняття: «Мій дім», «Що у нас є вдома?», «Як люди створюють свій дім», «Побутова техніка», «Всім потрібен дім», «Чому мені подобається моя домівка», «Моя вулиця», «Мій рідний край», «Подорож до України», «Що я знаю про своє місто», «Мої улюблені місця», «Право на житло», «Ми маленькі художники», «Світ кольорів», «В світі музики», «Мамина колискова», «Різдвяна казка», «Великоднє диво». Сюжетно-рольові ігри: «Школа», «Лікарня», «Бібліотека», «Магазин», «Дитячий садочок». Розгляд з дітьми творів відомих художників; знайомство з роботами композиторів, поетів, письменників. Театралізація казок: «Троє поросят», «Лисичка та зайчик», «Коза-дереза», «Червона шапочка», «Гуси-лебеді», «Вовк та семеро козенят», «Три ведмеді», «Маша та ведмідь» (уточняти, які права героїв порушено).

5. Освітні лінія: «Гра дитини»
Завдання:

Ознайомити дітей з правом на гру, відпочинок та дозвілля. Вчити дітей використовувати власний досвід для створення ігрових задумів, реалізувати в них свої пізнавальні, соціальні, моральні, естетичні потреби; самостійно обирати ігри та іграшки. Брати участь у різних видах ігор: сюжетно-рольових, конструкторсько-будівельних, дидактичних, словесних, настільно-друкованих, рухливих зі співом та діалогом, режисерських, театралізованих, українських народних іграх. Пояснити дітям необхідність дотримання правил гри, їх призначення, раціонально використовувати предметно-ігрове середовище для реалізації ігрових задумів; розвивати вміння здійснювати заміщення на рівні ігрових дій, предметів, подій. Ознайомити із різними видами іграшок та дати уявлення про варіативні можливості їх використання. Вчити дітей реалізовувати власні ігрові задуми, дотримуватись ігрового партнерства та рольових способів поведінки, норм та етикету спілкування у процесі гри. Виховувати бережливе ставлення до іграшок, дотримуватись порядку в ігровому куточку; поважати права однолітків.

Приблизна тематика форм роботи:

Бесіди на тему: «Моя улюблена іграшка», «Правила поведінки в іграх з однолітками». Заняття: «Я маю право на гру», «Відпочинок та дозвілля дітей». Сюжетно-рольові ігри: «Сім’я», «Магазин іграшок», «Дитячий садочок», «Лісова лікарня». Конструкторсько-будівельні: «Будинок для звірят», «Ігровий майданчик», «Меблі для ляльки». Дидактичні ігри: «Подорож у країну прав», «Професії», «Збери фрукти». Словесні ігри: «Назви лагідно», «Назви одним словом», «Продовж речення». Настільно- друковані: «Лото», «Склади картинку», «Виклади, як в мене». Рухливі ігри: «Ми веселі діти», «У ведмедя у бору», «Сніжинки». Театралізовані: «Лісова казка», «Добра казка», «Театральне дійство», «Навколосвітня подорож», «На дорогах міста». Народні ігри: «Перепілочка», «Подоляночка», «Ой хилилася берізонька!», «Панас», «Гуси, гуси додому», «Ластівка».

6. Освітні лінія: «Дитина в сенсорно-пізнавальному просторі»
Завдання:

Ознайомити дітей з правом на освіту. Розвивати пізнавальну активність, спостережливість, винахідливість у довкіллі; вміння орієнтуватися в сенсорних еталонах, їх видах, ознаках, властивостях, у часі і просторі. Допомогти дітям оволодіти прийомами узагальнення, класифікації, порівняння і зіставлення. Виявляти інтерес до математичних понять. Вчити розуміти відношення між числами і цифрами, склад числа з одиниць і двох меншин. Виховувати в дитини інтерес до довкілля та самої себе; бажання отримувати нові знання та вміння.

Приблизна тематика форм роботи:

Заняття: «Навіщо люди вчаться», «Подорож із Незнайком», «У лісовій школі», «Книга – наш друг», «Математична країна». Дидактичні ігри: «Весела лічба», «Геометрична мозаїка», «Тиждень шикуйсь!», «Склади ціле», «Який за порядком», «Пори року», «Порівняй», «Що зайве?», «Склади оповідання», «Де знаходиться?», «Знайди казкових героїв», «Назви сусідів чисел», «Склади картинку», «Розумники та розумниці». Сюжетно-рольова гра «Школа».

7. Освітні лінія: «Мовлення дитини» 
Завдання:

Допомогти дитині оволодіти чіткою вимовою всіх звуків рідної мови. Розвивати вміння вживати всі частини мови, утворювати різні форми дієслів і прикметників, вживати різні за складністю типи речень; допомогти оволодіти елементарними навичками самокорекції мовлення. Вчити підтримувати розмову в різних ситуаціях спілкування, відповідати на запитання співрозмовника; дотримуватись правил мовленнєвого етикету; складати різні види розповідей. Пояснити, що українська мова є нашою державною мовою. Ознайомити із правом жити у своїй державі та говорити її мовою.

Приблизна тематика форм роботи:

Складання розповідей на тему: «Що я знаю про свою країну», «Права дітей», «Сніг який?». Заняття: «Мова наша солов’їна», «У країні звуків», «Мова наших предків», «»Цікава граматика», «Знайомство із казковими героями». Дидактичні ігри: «Опиши предмет», «Звернись лагідно», «Склади речення», «Доповни речення», «Нове слово утвори», «Впіймай звук». Вправи на розвиток мовного апарату: «Трубочка», «Змійка», «Годинник», «Конячка», «Гойдалка», «Смачне варення», «Лопаточка», «Неслухняний язичок».


 

Батькам на замітку

Система роботи з підвищення рівня правової культури дітей старшого дошкільного віку.

Читати далі »

Батькам на замітку

З точки зору медицини, віддавати дитину в дитячий дошкільний заклад треба або в 3 місяці (як це відбувалося 30 років тому, коли мами майже відразу виходили на роботу), або в 4,5 роки.

Читати далі »

Слайдшоу
Говорять наші діти

Діти чекають сніданку. Влад підходить до виховательки і запитує:
- То коли ж те їдання вже буде?..

Читати далі »

           
Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання

Розробка сайту: www.volochisk.info                                                       Офіційний сайт. Волочиський ЗДО "Зірочка" © 2013-2018.